قهرمانان مدعی بی ادعا

پروازی به بلندای تاریخ ورزش کشور/ ایران در رتبه هفتم رده بندی جهانی والیبال

نویسنده : کنستانتین سانتانادا | تاریخ : 04:55 ب.ظ - سه شنبه 9 شهریور 1395

تیم ملی والیبال مردان ایران در جدیدترین رده بندی جهانی والیبال با سه پله صعود نسبت به رتبه قبلی خود، در رده هفتم جهان ایستاد و همزمان؛ به بهترین رتبه تاریخ خود و همچنین تاریخ ورزش های تیمی کشور در عرصه بین المللی میان رشته های المپیکی دست یافت.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، ایران از مجموع چهار رتبه یک رقمی خود در پیکارهای معتبر جهان و المپیک (مقام پنجمی المپیک 50 امتیاز – هشتمی لیگ جهانی 32 امتیاز – هشتمی جام جهانی 25 امتیاز – ششمی قهرمانی جهان56 امتیاز) 163 امتیاز کسب کرده و در رتبه هفتم جدیدترین رده بندی جهانی والیبال ایستاده است.

والیبال ایران نیز در ابتدای برنامه 10 ساله خود در این رتبه بندی جایی بهتر از رده بیست و ششم و پایین تر از کشورهایی نظیر افریقای جنوبی، یونان، کامرون، ونزوئلا و چهار کشور آسیایی استرالیا، ژاپن، کره و چین نداشت. اما رفته رفته با تحقق اهداف بین المللی خود در دست یافتن به عنوان قهرمانی آسیا، راهیابی به لیگ جهانی و حضور در سطح یک این رقابت ها، کسب رتبه قابل توجه ششمی در مسابقات قهرمانی جهان، راهیابی به المپیک و کسب مقام پنجم این بازی ها طی 10 سال یک صعود پله ای را تجربه کرد و از رده های بیست و دوم، بیستم، هجدهم، شانزدهم، سیزدهم، دوازدهم، دهم گذشت و در پایان سال 2015 به رده هشتم رسید.
در ادامه، رده بندی جهانی والیبال پس از برگزاری لیگ جهانی 2016 توسط فدراسیون بین المللی دچار تغییراتی شد. به این نحو که به دلیل یکسان و همتراز نبودن مسابقات قاره ای، نتیجه و امتیاز مسابقات قهرمانی هر قاره از این رده بندی حذف شد که نتیجتا با حذف امتیازات آسیایی کشورمان، ایران در رتبه دهم رده بندی جدید قرار گرفت. حالا بازی های المپیک؛ راهیابی ایران به این بازی ها برای اولین بار، صعود ایران به مرحله یک چهارم نهایی و دست آخر قرار گرفتن در رده پنجم المپیک، 50 امتیاز ناب را به ایران بخشیده و ایران را تا رده هفتم و جایی بالاتر از کانادا، فرانسه، صربستان و آلمان قرار داده است.
اهمیت رده بندی جهانی والیبال، علاوه بر اعتباری که به اسم والیبال کشور در عرصه والیبال دنیا می بخشد، در قرعه کشی و گروه بندی مسابقاتی همچون لیگ جهانی و قهرمانی جهان نیز تاثیرگذار است. لذا هر چه رتبه کشورها در این رده بندی بالاتر باشد، در گروه بندی ها شرایط بهتری برای آنها رقم خواهد خورد.
برزیل، لهستان، امریکا، ایتالیا، روسیه و آرژانتین در رده های اول تا ششم این رده بندی قرار دارند. همچنانکه کانادا، فرانسه، صربستان، آلمان، مصر، کوبا، ژاپن، استرالیا، بلغارستان، فنلاند، مکزیک، بلژیک و چین رده های هشتم تا بیستم جدیدترین رده بندی بین المللی والیبال را به خود اختصاص داده اند.

ایران تا سال 2007 در رده بندی جهانی فدراسیون بین المللی والیبال در رده 26 قرار داشت:

photo_2016-08-30_09-06-01

ایران در سال 2016 در رده بندی جهانی فدراسیون بین المللی والیبال در رده هفتم قرار گرفت:

2016
دسته بندی : تیم ملی , المپیک ,
 

آخرین مطالب

» یک دو سه ( شنبه 14 تیر 1399 )
» ایران 0 ایتالیا 3 ( یکشنبه 13 خرداد 1397 )
» آرژانتین ایران ( شنبه 12 خرداد 1397 )
» ایران 1 ژاپن 3 ( یکشنبه 6 خرداد 1397 )
» ایران 3استرالیا 0 ( شنبه 5 خرداد 1397 )
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات